// Jak vzniká tetování - Tattoo & Piercing Studio No Name
Systémové upozornění
Hlavní informace

Jak vzniká tetování

jak-vznika-tetovani

Přemýšleli jste už někdy nad tím, jak vlastně tetování vzniká? A jak je vůbec možné, že se tetování za čas z kůže neoddrolí?

Tetovací strojky používané k tetování v dnešní době fungují tak, že malé jehly namočené v barvě propichují kůži a to 50 až 3 000 krát za minutu. Jehly prorazí skrz svrchní vrstvu kůže nazývanou epidermis až do vrstvy zvané dermis (škára), která se skládá z kolagenových vláken, nervů, potních a mazových žláz, krevních cév a vlasových folikul.

Pokaždé, když jehla pronikne skrz epidermis, způsobí zranení a tělo vyvolá protizánětlivý proces. Buňky imunitního systému začnou opravovat porušenou pokožku.

Speciální buňky zvané makrofágy se snaží pohltit cizí materiál (pigment) ve snaze předejít infekci. Jak tyto buňky putují lymfatickým systémem, některé z nich jsou odneseny do lymfatických uzlin a tělo je vyloučí. Barva také zůstává ve vznikajícím strupu, který se po zahojení pokožky odloupne.

Podstatná část pigmentu je však absorbována fibroblasty (zjednodušeně buňky kolagenu), které zůstávají v dermis. Přes ně pigment prosvítá a vzniká tak naše tetování. Jakmile staré buňky doslouží, jsou pohlceny novými buňkami z jejich okolí a tetování zůstává stále na svém místě.

Jak je ale možné, že tetování postupně vybledne? Makrofágy totiž časem odnesou i tyto buňky a navíc UV záření moc pigmentu neprospívá. Proto doporučujeme kůži před opalováním namazat krémem s vysokým ochranným filtrem proti UV záření.

Ochutnávka z našich galerií: Andrey, Barev, Psajko    objednejte se